What’s creamy, sweet, delicious, and has Beaver Area students going crazy? It’s Anderson’s chocolate bars!
Selling candy bars has been a popular fundraiser through the halls—and Anderson’s $1 chocolate has been something everyone wants to get their hands on.
“It practically sells itself, so more money for me,” said junior Amara Stewart who sells chocolates for the music department which raises money to cover travel expenses.
Throughout the high school the creamy chocolate bars have been all the rage and everyone wants to get their hands on their favorite chocolates. The problem is: your favorite chocolate is probably someone else’s favorite chocolate too.
The two most popular flavors, according to a survey taken by Beaver Area students, have been crisped rice and milk chocolate with salted pretzel. When asked their favorite flavor, 25.2% said crisped rice was their favorite, while 27.8% said salted pretzel was their favorite.
These chocolates might be yummy, but there just so happens to be a shortage for both flavors.
Before JROTC’s and the music department’s fundraising sales even started this school year, the shipment of chocolate included fewer crisped rice and pretzel bars compared to last year’s chocolate sales.
The demand for these chocolates is so high but each individual mixed bag only contains one—or in some cases none—of crisped rice or pretzel.
Although you might not be able to get your hands on these two delicious flavors, that doesn’t mean the other flavors aren’t just as delicious.
Other flavors available include the delicious milk chocolate, almond, caramel, peanut butter, and dark chocolate.
“My favorite chocolate bar is the milk chocolate almond because it proves the right amount of crunch and sweetness. It’s like heaven, so it doesn’t really help my chocolate addiction,” said senior Paula McCreary.
Although the bars only sell for $1 each, sales from them can make up to 40%-45% profit depending on how many boxes are initially bought.
If a group buys one to 19 cases for $108 each case, profit will be around $72 a case. If a group buys more than 20 cases for $99 a case, the profit increases to $81 a case.
Although $1 doesn’t sound like it can create a lot of profit for an organization, the financial gain can add up when the students who buy at school go crazy for chocolate.
The best part about the sales is that students sell to other students themselves. They are gaining marketing skills while raising money for their organization.
So how does a chocolate seller sell chocolate?
“I just walk around and say like, ‘Hey, you want chocolate? I have chocolate; buy some chocolate.’ You have to say chocolate three times because it has them thinking about chocolate. Then they buy some chocolate,” said sophomore Brady Young who sells chocolate for the JROTC.
It practically sells itself.